3 خاصیت شگفت‌آور چای سبز

. حاوی ترکیبات بیواکتیو است

آبرسانی و چربی‌سوزی تنها خواص چای سبز نیستند. گیاه چای سبز حاوی طیف وسیعی از ترکیبات سالم است. این چای سرشار از پلی‌فنول‌ها است که از ترکیبات طبیعی هستند و فواید زیادی برای سلامتی بدن دارند. کاهش التهاب و کمک به مبارزه با سرطان از جمله‌ی این فواید محسوب می‌شوند.

چای سبز حاوی نوعی کاتچین به نام اپی‌گالوکاتچین است. کاتچین‌ها آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی هستند که از آسیب سلولی جلوگیری می‌کنند و فواید دیگری هم دارند. این ترکیبات می‌توانند شکل‌گیری رادیکال‌های آزاد در بدن را کاهش دهند و از سلول‌ها و مولکول‌ها در برابر آسیب دیدن محافظت کنند. رادیکال‌های آزاد نقش مهمی در پیری و بروز بسیاری از انواع بیماری‌ها دارند.

اپی‌گالوکاتچین یکی از قدرتمندترین ترکیبات موجود در چای سبز است. تحقیقات مختلف به بررسی توانایی این ترکیب در درمان بیماری‌ها پرداخته‌اند. نتایج تحقیقات نشان داده‌اند که این ترکیب یکی از ترکیبات اصلی است که به چای سبز خواص درمانی می‌دهد. علاوه بر این چای سبز مقداری مواد معدنی دارد که به سلامتی بدن فایده می‌رسانند. چای سبز باکیفیت‌ بخرید، چون بعضی از چای سبز‌هایی که کیفیت پایین‌تری دارند، می‌توانند حاوی مقدار زیادی فلوراید باشند.

۲. به کاهش وزن کمک می‌کند

به سراغ یکی از شناخته‌ شده‌ترین خواص چای سبز، یعنی لاغری و کاهش وزن برویم. متأسفانه باید اعلام کنیم که یک‌ سوم جمعیت جهان دچار اضافه وزن هستند. چای سبز به دلیل اینکه حاوی اپی‌گالوکاتچین است، به کاهش چربی بدن، لاغری و کاهش سایز دور کمر کمک می‌کند. در ادامه به نحوه‌ی اثرگذاری چای سبز در کاهش وزن اشاره می‌کنیم.

.سوخت‌وساز و اکسیداسیون چربی را بهبود می‌بخشد

کاتچین و کافئین موجود در چای سبز سرعت سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهند و اکسیداسیون چربی را تحریک می‌کنند. یک مطالعه به این نتیجه رسید که عصاره‌ی چای سبز اپی‌گالوکاتچین زیادی دارد که ژن‌هایی را تحریک می‌کند که در تجزیه‌ی چربی نقش دارند. نتایج یک مطالعه‌ی دیگر نشان داد که اپی‌گالوکاتچین چای سبز از طریق کاهش جذب لیپید، چربی شکم را تا ۳۷ درصد کاهش داد.

. ترموژنزیس را تحریک می‌کند

عصاره‌ی چای سبز تولید گرمای طبیعی بدن (ترموژنسیس) را تحریک می‌کند که این موضوع در کاهش وزن مفید است‌. کافئین و کاتچین موجود در این نوع چای هم در این زمینه اثرگذار تلقی می‌شوند.

۳. گرسنگی را کاهش می‌دهد

“اپی‌گالوکاتچین و کافئین چای سبز از طریق تنظیم ژن‌ها و هورمون‌های گرسنگی به کم کردن اشتها کمک می‌کنند.”

دانشمندان در مطالعه‌‌ی حیوانی انجام شده روی موش‌های صحرایی به این نتیجه رسیدند که اپی‌گالوکاتچین میزان هورمون سیری به نام لپتین را در بدن افزایش داد. این موضوع منجر به کاهش ۶۱ درصدی مصرف غذا و کم شدن ۲۱ درصدی وزن بدن

‌. عملکرد فیزیکی بدن را کاهش می‌دهد

اپی‌گالوکاتچین چای سبز یا عصاره‌ی آن به کاهش احساس خستگی در ورزشکاران کمک می‌کنند. این موضوع باعث بهبود فعالیت فیزیکی و افزایش سرعت فرآیند ریکاوری می‌شود.

۵. کالری آن صفر است

چای سبز کالری ندارد. افرادی که قصد کاهش وزن دارند و رژیم هستند، می‌‌توانند با خیال راحت و بدون اینکه نگران کالری مصرفی خود باشند، دو تا سه لیوان چای سبز در روز مصرف کنند.

۳. ممکن است عملکرد مغز را بهبود ببخشد

چای سبز عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد

چای سبز علاوه بر اینکه به افزایش هوشیاری کمک می‌کند، ممکن است در بهبود عملکرد مغز هم مفید باشد. ترکیب فعال چای سبز کافئین است که به‌عنوان یک محرک شناخته می‌شود. البته چای سبز به اندازه‌ی قهوه کافئین ندارد، اما با این حال به‌اندازه‌ای کافئین دارد که برای بالا بردن هوشیاری کافی باشد.

تحقیقات نشان داده‌اند که کافئین می‌تواند جنبه‌های مختلف عملکرد مغز مثل خلق‌وخو، زمان واکنش و حافظه را بهبود ببخشد. کافئین تنها ترکیب چای سبز نیست که برای مغز مفید است. این چای اسیدآمینه‌ی ال_تیانین هم دارد که سطح دوپامین و تولید پرتوی آلفا را در مغز افزایش می‌دهد.

نتایج مطالعات مختلف نشان می‌دهند که کافئین و ال‌_تیانین هر دو می‌توانند اثرات قدرتمندی در بهبود عملکرد مغز داشته باشند. بسیاری از افراد گزارش کرده‌اند زمانی که چای سبز می‌نوشند، در مقایسه با وقتی که قهوه مصرف می‌کنند، عملکرد بهتری دارند و سطح ثابت‌تری از انرژی را تجربه می‌کنند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *