مطالب

2.خواص دمنوش دارچین و زنجبیل برای درمان چاقی، دیابت و چربی خون

2.خواص دمنوش دارچین و زنجبیلhttps://www.rahesalamati3.com برای درمان چاقی، دیابت و چربی خون

چاقی موجب بروز یک ‌سری مشکلات برای سلامتی می‌شود و خطر ابتلا به بیماری‌های بسیاری مانند بیماری‌های قلبی- عروقی، فشار خون بالا و دیابت را افزایش می‌دهد. جدا از سهم عمده‌ی استعداد ژنتیکی، پیشرفت سریع چاقی ممکن است در اثر تغییرات بزرگ در سایر عوامل مانند عادت‌های غذایی باشد. شیوع چاقی در میان تمام سنین به دلیل تغییرات سبک زندگی و مصرف چربی در رژیم غذایی روزانه در حال افزایش است.
از آنجایی‌که داروهای شیمیایی مصنوعی تجویزی برای درمان چاقی و دیابت عوارض جانبی بسیاری دارند، بنابراین لازم است که به دنبال ترکیبات طبیعی ایمن جایگزین، که برگرفته از گیاهان و ادویه‌جات دارویی است، باشیم.
در سال 2014، در مطالعه‌ای تأثیر عصاره‌های آبی دارچین و زنجبیل بر وزن بدن و چربی بدن، چربی خون، قند خون و انسولین خون در موش‌های آزمایشگاهی دیابتی چاق آزمایش شد و نتایج آن در مجله World Journal of Dairy & Food Sciences منتشر شد.

خواص دمنوش دارچین و زنجبیل برای درمان چاقی، دیابت و چربی خون

برای تهیه عصاره آبی دارچین و زنجبیل، 200 گرم از پودر چوب دارچین یا ریشه زنجبیل در 1 لیتر آب مقطر ریخته و به مدت 10 دقیقه جوشانده شد. عصاره‌های آبی دارچین و زنجبیل در دوزهای 100 و 200 (میلی‌گرم بر کیلوگرم) به صورت خوراکی، به مدت 6 هفته داده شد.
نتایج نشان دادند که مصرف خوراکی عصاره آبی دارچین و زنجبیلhttps://www.rahesalamati3.com در موش‌های چاق دیابتی به طور قابل‌توجهی باعث کاهش وزن بدن و چربی‌ها، کاهش مقدار کلسترول کل، LDL (کلسترول بد) و تری‌گلیسریدهای خون و کاهش نسبت کلسترول LDL به HDL (کلسترول خوب) می‌شود. همچنین کاهش قابل‌توجهی در گلوکز و افزایش انسولین در خون موش‌های چاق دیابتی مشاهده شد.
براساس نتایج این مطالعه، عصاره‌های دارچین و زنجبیل اثرات ضدچاقی، ضددیابت و کاهش‌دهنده چربی خون در موش‌های چاق دیابتی ایجاد می‌کنند.
این نتایج، مدرک علمی برای اثبات کاربرد سنتی دمنوش دارچین و زنجبیلhttps://www.rahesalamati3.com برای درمان‌ چاقی، چربی خون بالا و دیابت است. 
مطالعات نشان داده مصرف زنجبیل با سوزاندن چربی ها، هضم کربوهیدرات و ترشح انسولین به بهبود سندرم متابولیک کمک می کند، سندرم متابولیک با اختلالاتی همچون چاقی، دیابت و بیماری های قلبی عروقی رابطه مستقیم دارد.
محققان طی آزمایشاتی که روی موش ها انجام دادند به این نتیجه رسیدند که زنجبیل برای کاهش وزن، رفع التهاب، کاهش کلسترول و قند خون موش ها مفید بوده و به درمان کبد چرب کمک می کند.
اگرچه تحقیقات کمی در این زمینه روی انسان ها انجام شده اما نتایج بررسی های محدود حاکی از آن است که مصرف زنجبیل در انسان ها نیز با کالری سوزی، چربی سوزی و کاهش اشتها به کاهش وزن اضافی منجر خواهد شد.
2. طرز تهیه چای زنجبیلhttps://www.rahesalamati3.com تازه برای لاغری
2 قطعه ریشه زنجبیل تازه را پوست گرفته و رنده کنید و به 250 میلی لیتر آب در حال جوش اضافه کنید، بعد از 1 دقیقه از روی حرارت برداشته، بگذارید 15 دقیقه بماند تا خوب دم بکشد و سپس مقداری عسل برای خوش طعم شدن به آن اضافه کنید.
برای افزایش خاصیت چربی سوزی چای زنجبیل https://www.rahesalamati3.comتوصیه می شود چای را به همراه یکی از مواد زیر مصرف کنید:
نان سفید بدون قند، بادام ها، لیمو، فلفل هندی، سیر، میوه های تازه، توت ها، آووکادو و عسل
توجه: بهترین زمان مصرف چای زنجبیل برای لاغری، نوشیدن 250 میلی لیتر چای گرم 15 دقیقه قبل از هر وعده غذایی می باشد.
3. طرز تهیه دمنوش لاغری زنجبیل و دارچین
1/4 قاشق چایخوری پودر دارچین را به 1 فنجان آب اضافه کرده و بگذارید یک شب بماند. صبح روز بعد مخلوط را از صافی رد کرده روی حرارت بگذارید تا بجوشد، سپس یک تکه کوچک زنجبیلhttps://www.rahesalamati3.com خشک به آن افزوده و بعد از 2 دقیقه جوشیدن از روی حرارت بردارید و بعد از صاف کردن بنوشید.
4. طرز تهیه دمنوش لاغری زنجبیل و نعناع
یک تکه کوچک زنجبیل را به همراه 4 یا 5 برگ نعناع تازه به 1 فنجان آب جوش اضافه کرده و بگذارید 2 یا 3 دقیقه بجوشد. سپس از روی حرارت برداشته و بعد از 2 دقیقه آن را صاف کرده و بنوشید. این چای علاوه بر کاهش وزن برای رفع استرس نیز مفید است.
5. طرز تهیه دمنوش لاغری زنجبیل و لیموhttps://www.rahesalamati3.com
آب دو عدد لیمو را با یک تکه زنجبیل خرد شده مخلوط کرده و روی حرارت بگذارید تا به جوش بیاید، حرارت را کم کرده سپس 1 لیتر آب و پوست لیمو را به آن اضافه کنید. بعد از چند دقیقه آن را از روی شعله برداشته و بعد از خنک شدن و قبل از غذا میل کنید.

 

– S. Ismail, N. (2014). Protective Effects of Aqueous Extracts of Cinnamon and Ginger Herbs Against Obesity and Diabetes in Obese Diabetic Rat. World Journal of Dairy & Food Sciences, 9 (2), 145-153. Retrieved from https://pdfs.semanticscholar.org/0a3f/28e47cb67f183e467bf42647d1b5926fb9b8.pdf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *